Wolontariat podczas NieKongresu Animatorów i Animatorek Kultury jest otwarty dla każdego. Co to oznacza?
Podczas procesu rekrutacji nie będziemy zwracać uwagi na Twój wiek czy wykształcenie. Musimy jednak zaznaczyć, że jest to działanie przeznaczone dla osób pełnoletnich.
Zapraszamy Cię do współpracy, która opiera się na wartościach takich jak: poszanowanie swoich potrzeb osobistych i społecznych, działanie w duchu współpracy, doświadczenie budowania mikrowspólnoty o stycznych punktach patrzenia na kulturę.
Wierzymy, że Twoja energia, pozytywne nastawienie i kreatywność wzbogaci to wydarzenie oraz będzie dla Ciebie czasem wyzwań i okazją do zdobycia nowych kompetencji.
Podczas NieKongresu Animatorów i Animatorek Kultury zobaczysz, jak wygląda przygotowanie dużego wydarzenia od kulis. Weźmiesz udział w interesujących wydarzeniach, warsztatach i spotkaniach, poznasz ludzi o podobnych zainteresowaniach. Zdobędziesz cenne doświadczenie organizacyjne i przyczynisz się do jakości ogólnopolskiego wydarzenia kulturalnego.
Działania wolontariackie podczas NieKongresu Animatorów i Animatorek Kultury chcemy oprzeć na budowaniu mikrowspólnoty opartej na wspólnym działaniu.
Dołącz do naszego zespołu wolontariackiego i pomóż nam zbudować przyjazną przestrzeń spotkania dla animatorów i animatorek kultury z całej Polski!
Poniżej znajdziesz podstawowe kroki jak zostać wolontariuszem lub wolontariuszką NieKongresu:
Zapoznaj się z naszym Regulaminem:
Regulamin uczestnictwa w wolontariacie
- Następnie uzupełnij formularz zgłoszeniowy: https://formularze.okn.edu.pl/
index.php/e-form/197.html
Rekrutacja trwa od 28 marca do 18 kwietnia. - Zaczekaj na kontakt z naszej strony – do końca kwietnia każda osoba otrzyma od nas odpowiedź.
- Zaprosimy Cię na osobistą rozmowę rekrutacyjną w siedzibie ARTzony Ośrodka Kultury Norwida
(os. Górali 4). Rozmowy odbędą się między 5 a 9 maja. - Z wybranymi osobami podpiszemy Porozumienie. Odbędzie się to między 12 a 16 maja.
- Weźmiesz udział w obowiązkowym szkoleniu on-line w zakresie dostępności - obsługi osób z różnymi potrzebami w tym osób z niepełnosprawnościami. Szkolenie będzie przeprowadzone przez przed specjalistkę ds. dostępności Ośrodka Kultury Norwida. Zaprosimy Cię na nie między 19 a 23 maja.
- W czerwcu rozdzielimy zadania, dostaniesz piękną koszulkę oraz wszelkie instrukcje, aby sprawnie działać w trakcie NieKongresu.
Najczęściej zadawane pytania:
- Co robią wolontariusze i wolontariuszki podczas NieKongresu?
Zadaniem wolontariuszy i wolontariuszek będzie wspieranie zespołu pracowników i pracowniczek w trzech głównych obszarach.
Pierwszy jest związany z pomocą w działaniach informacyjnych i komunikacyjnych takich jak: udzielanie prostych informacji na temat harmonogramu osobom uczestniczącym czy kierowanie ruchem w obiektach i pomiędzy nimi. Drugi obszar to działania techniczno-porządkowe. W ramach zadań wspólnie będziemy przygotowywać przestrzenie i narzędzia na udział osób uczestniczących oraz usprawnimy działanie szatni czy przechowalni bagażu. Trzeci obszar to działania artystyczne związane z przygotowaniem instalacji czy aktywności twórczych dla osób uczestniczących.
- Czy będę mieć zapewnione jedzenie i picie podczas wydarzenia?
Podczas wolontariatu zapewniamy nieograniczony dostęp do wody.
- Ile trwa wolontariat?
Wolontariusze i wolontariuszki dołączają do zespołu około dwa miesiące przed wydarzeniem. To ważny czas by wszyscy mogli się zintegrować i poznać miejsce, w którym będą realizować zadania. Do godzin wolontariatu zaliczamy nie tylko pracę podczas dni NieKongresu, ale także szkolenia i pracę przed wydarzeniem. W zależności od Twojej dyspozycyjności będzie to od 10 do 30 godzin.
- Czy dostanę zaświadczenie o wolontariacie?
Tak. Po zakończonej współpracy wolontariusze i wolontariuszki otrzymają zaświadczenia o współpracy w ramach wolontariatu w Ośrodku Kultury Norwida w Krakowie.
- Czy w ramach wolontariatu mogę zrealizować praktyki studenckie?
To sprawa bardzo indywidulana i uzależniona od warunków i wytycznych uczelni. W tej sprawie najlepiej zwrócić się bezpośrednio do koordynatorki wolontariatu i napisać maila na adres wolontariat@niekongres.pl.
- Czy osoba małoletnia może zostać wolontariuszem lub wolontariuszką?
Niestety nie, do współpracy podczas NieKongresu Animatorów i Animatorek Kultury zapraszamy wyłącznie osoby pełnoletnie.
- Czy osoba z niepełnosprawnością może zostać wolontariuszem lub wolontariuszką?
Tak, osoba z niepełnosprawnością może zostać wolontariuszem lub wolontariuszką. Wolontariat w ramach NieKongresu jest otwarty dla każdego, niezależnie od wykształcenia, doświadczenia zawodowego czy niepełnosprawności.