27.06.2025, piątek
-
7:00-8:00
Poranny rozruch na Łąkach Nowohuckich* – spotkanie wytchnieniowe, Barbara Wysoczańska-Grochal
Miejsce zbiórki: przed wejściem głównym do Nowohuckiego Centrum Kultury, aleja Jana Pawła II 232
W razie niepogody zajęcia odbędą się w Studio Krakowskiego Centrum Choreograficznego (A010) w Nowohuckim Centrum Kultury.
*zapisy
Zapraszamy na energetyzujący poranny rozruch, który poprowadzi Barbara Wysoczańska-Grochal z Krakowa. To praktyka, która pobudzi ciało, doda lekkości i wprawi nas w dobre samopoczucie na cały dzień. Spotykamy się na Łąkach Nowohuckich, by w ruchu i oddechu rozpocząć dzień pełen uważności.
Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych akcesoriów – wystarczy wygodny strój i chęć do wspólnej praktyki! Zajęcia ruchowe są otwarte dla każdej osoby, niezależnie od sprawności i kondycji fizycznej.
- Informacje o sensoryczności
Dla osób sensorycznie wrażliwych ważne mogą być: naturalne dźwięki (wiatr, ptaki), delikatne zapachy roślin, miejsce praktyki.
-
7:00-8:00
Łagodna joga na trawie* - warsztat jogowo-wytchnieniowy, Oliwia Jakubik-Pękala
Klub Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, ulica Melchiora Wańkowicza 17, Teren zielony przy Klubie Krzesławice
*zapisy
Celem zajęć jest delikatne poruszenie ciałem o poranku z elementami jogi oraz oddechu. Spotkanie będzie oparte o pracę z ciałem wykorzystując łagodną jogę. Pracować będziemy grupowo. Zapraszam osoby początkujące. Na zajęcia uczestnicy i uczestniczki powinny być wygodnie ubrani i zabrać ze sobą wodę.
Zajęcia ruchowe są otwarte dla każdej osoby, niezależnie od sprawności i kondycji fizycznej.
W razie niekorzystnych warunków atmosferycznych, zajęcia zostaną przeniesione do budynku.
- Informacje o sensoryczności
Dla osób sensorycznie wrażliwych ważne mogą być: naturalne dźwięki (wiatr, ptaki), delikatne zapachy roślin, miejsce praktyki.
-
10:00-13:00
Seminarium: Animacja kultury w praktyce akademickiej
Miejsce: Instytut Sztuki i Designu, ulica Podbrzezie 3, sala 3.6
Wydarzenie towarzyszące NieKongresowi. Seminarium naukowe w formie debaty panelowej teoretyków i teoretyczek, badaczek i badaczy, akademików i akademiczek zajmujących się animacją społeczno-kulturalną i edukacją kulturową. Dyskusja o kondycji teoretycznej dziedziny oraz koncepcjach akademickiego kształcenia animatorów i animatorek kultury.
Celem spotkania jest udział teoretyków i teoretyczek w NieKongresie oraz zorganizowanie wydarzenia o formacie naukowym, które stworzy im możliwość nawiązania sieci kontaktów z praktykami i praktyczkami. Organizatorem jest Instytut Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Opiekunka i inicjatorka spotkania: Beata Cyboran, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej, Forum Kraków
-
19:00-21:00
Otwarta pracownia fotograficzna** – pamiątka z NieKongresu, Marzena Kolarz
Nowohuckie Centrum Kultury, aleja Jana Pawła II 232, studio fotograficzne, sala A 118
** nie ma konieczności zapisów
W trakcie NieKongresu zapraszamy do odwiedzenia otwartej pracowni fotograficznej – wyjątkowej przestrzeni, w której każdy uczestnik i uczestniczka będzie mógł zapozować do pamiątkowego zdjęcia. To swobodna, kreatywna strefa, gdzie fotografia spotyka się z atmosferą wydarzenia.
- Informacja o sensoryczności
Można spodziewać się zmiennych warunków oświetleniowych związanych z fotografowaniem, w tym sztucznych, błyskających świateł lamp fotograficznych.
28.06.2025, sobota
-
6:00-7:00
Łąkowy budzik – spacer ornitologiczny na Łąkach Nowohuckich, Joanna Kajzer-Bonk
Miejsce Zbiórki: pod Pomnikiem Solidarności na Placu Centralnym imienia Ronalda Reagana
Na terenie Łąk Nowohuckich znaleźć można ponad 60 gatunków ptaków. Są wśród nich ptaki, które odbywają tu lęgi, ptaki zalatujące na pożywienie lub pojawiające się podczas migracji. Bliskość Wisły, rozległe przestrzenie oraz gąszcz traw stwarzają im dogodne warunki do życia. Łąki Nowohuckie są również ostoją dla dwóch gatunków chronionych: derkacza oraz gąsiorka. Pierwszy z nich preferuje łąki koszone, natomiast drugi zarośla oraz obrzeża łąk.
Wczesnym rankiem, kiedy miasto powoli budzi się do życia, ptaki są już bardzo aktywne. To czas zdobywania pożywienia, zabawy i dłuższych lotów. Jest jeszcze chłodno, więc nie trzeba chronić się przed palącym słońcem. Jeżeli jesteś rannym ptaszkiem to wydarzenie jest stworzone właśnie dla Ciebie! Będziemy obserwować budzącą się przyrodę, a w szczególności ptaki. Naszą przewodniczką i tłumaczką obserwowanych zjawisk będzie doktor Joanna Kajzer-Bonk.
Spacer odbywać się będzie wśród traw i obficie kwitnącej łąki, z dużą ilością owadów. Jeżeli jesteś osobą posiadającą uczulenia na możliwe w tym miejscu alergeny zachowaj szczególną ostrożność. Załóż pełne buty (może być mokro), chroń głowę przed słońcem i zabierz wodę do picia.
W przypadku niepogody uniemożliwiającej bezpieczne przeprowadzenie spaceru, zostanie on odwołany.
- Informacje o sensoryczności
Spacer odbywa się wśród pachnących i kwitnących traw, przy akompaniamencie naturalnych dźwięków owadów i szumu wiatru. Podczas wędrówki będziemy zatrzymywać się, by przyjrzeć się z bliska przyrodzie, na przykład pochylając się.
-
8:15-9:15
Herbaciana utopia*, Cecylia Ciechańska
Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, osiedle Szkolne 26a, Czytelnia
*zapisy
Nasze śniadanie warsztatowe jest inspirowane wyjątkowym miejscem, jakim jest krakowska Nowa Huta, która miała być powojenną nową narracją, a do dziś nieprzerwanie tworzy swoją aktualną opowieść o animacji kultury.
„Herbaciana utopia" to opowieść o ożywianiu relacji poprzez ceremonię herbacianą, praktykowaną w Teatrze Łaźnia Nowa od 2021 roku podczas letnich festiwali: Odysei Nowohuckiej i Bulwar[t]u Sztuki. To odkrywanie nieoczywistych smaków i eksperymentowanie z jadalnymi roślinami rosnącymi w sąsiedztwie Teatru. To chwila wytchnienia od codziennego pędu i relaks w unikatowej atmosferze Nowej Huty. Degustując „herbaty" z pogranicza ogrodnictwa i botaniki, będziemy mieć czas na niespieszną rozmowę o składnikach i smakach inspirowanych nowohucką florą.
Metody pracy będą pokazowo-warsztatowe, z aktywnym zaangażowaniem uczestniczek i uczestników, a forma pracy grupowa podczas wspólnych przygotowań i indywidualna w części poświęconej tworzeniu własnych kompozycji naparów. Zalecany jest wygodny strój, który można ewentualnie zabrudzić.
Sala wyposażona jest w duży stół wykonany z materiałów z odzysku przez członków Wspólnoty Emaus Kraków. Przestrzeń przyjazna osobom neuroróżnorodnym. Czytelnia znajduje się na poziomie 0, na korytarzu znajdują się toalety oraz kuchnia w pełni wyposażona.
- Informacje o sensoryczności
Uwaga dla osób wrażliwych i zmagających się z alergiami: podczas warsztatów będziemy używać rękawiczek lateksowych/gumowych oraz pracować z roślinami – wysoce i wielorako alergicznymi.
-
10:00-13:00
„Ławica" – wokół niehierarchicznych struktur społecznych* – zbiorowy performans, Aleka Polis
Teatr Łaźnia Nowa, osiedle Szkolne 25, sala teatralna – tak zwana Mała Scena Teatru Łaźnia Nowa
Jeśli jesteście zainteresowani i zainteresowane dołączeniem do działań oferowanych przez Teatr Łaźnia Nowa w ramach stałej oferty to możecie zgłosić się w trakcie Niekongresu do kolejnej odsłony Ławicy Aleki Polis. Jest to wydarzenie towarzyszące. Ze względu na jego specyfikę i proces wykraczający poza ramy NieKongresu, zapisy prowadzone niezależnie przez Teatr Łaźnia Nowa. Należy to wziąć pod uwagę. Stanowi ono część dłuższego procesu eksploracji grupowych działań choreograficznych realizowanych przez Teatr Łaźnia Nowa.
Ten warsztat aktywnie eksploruje przestrzenie i łączy grupy znajdujące się poza głównym nurtem. Poprzez swoją refleksję nad hierarchią i wsparciem, „Ławica" ma potencjał do inicjowania ideowej i społecznej zmiany, co wpisuje się w kluczowe cele tej ścieżki.
W ramach działań towarzyszącym NieKongresowi „Ławica" będzie miała swoją odsłonę dedykowaną animatorkom i animatorom kultury (wcześniejsze odsłony odbyły się z udziałem osób w kryzysach zdrowia psychicznego, osób zajmujących się choreografią, odbiorców i odbiorczyń działań Stowarzyszenia Gaudium et Spes). Punktem odniesienia dla „Ławicy" są lekceważone przez człowieka, a funkcjonujące z powodzeniem w przyrodzie nieludzkie – niehierarchiczne konstrukty społeczne. „Ławica" bada dynamikę grupowych relacji, procesy kształtowania się i odkształcania hierarchii, wzajemnego oddziaływania jednostek i sposoby funkcjonowania zbiorowości. Realizacja projektu przyjmie formę rejestrowanych przez kamerę grupowych działań warsztatowych, a całość podsumuje publikacja oparta na dokumentacji wizualnej przebiegu projektu, wraz z towarzyszącymi tekstami problemowymi.
UWAGA! Sesje są rejestrowana za pośrednictwem kamery umieszczonej nad performującymi osobami, dokumentując wspólne ruchowe poszukiwania, które w wymiarze praktycznym przyjmą formę warsztatowych sesji edukacyjno-terapeutycznych.
26-28 czerwca 2025, czwartek-sobota, przez cały czas trwania NieKongresu
List - wspólnotowa akcja artystyczna, Ewa Kokot
ARTzona Ośrodka Kultury Norwida, osiedle Górali 4, Duża sala
Ideą akcji jest bezpośrednie nawiązanie do słynnego happeningu Tadeusza Kantora „List”. Nie zamierzamy go rekonstruować, lecz raczej uruchomić w oparciu o własne założenia,
Kantor związany z Krakowem, zrealizował swój happening w 1967 roku z udziałem zaprzyjaźnionych artystów i siedmiu listonoszy. Pójdziemy tropem wolności tego działania. W akcji, z jednej strony weźmiemy pod uwagę głosy wielu animatorów i animatorek, z drugiej nawiążemy do historii indywidualnej każdego uczestnika i uczestniczki. Akcja będzie miał charakter otwartych wpisów. Zaangażujemy animatorów i animatorki „funkcjonariuszy i funkcjonariuszki kultury”, których zadaniem będzie stworzenie treści listu - opowieści niecodziennych rozmiarów. Każdy uczestnik i uczestniczka napisze jedno zdanie bardziej lub mniej złożone ręcznym pismem. Zapisy będą próbą zbadania emocji odbiorców, odbiorczyń, ich interakcji na sytuację wspólnoty. Treści wypowiedzi będą nanoszona na specjalną folię, w równych rzędach, na ściany boxu o wymiarach 2/2/2 m. Na zakończenie akcji nasz „list” osiągnie wielkoformatowy wymiar i zostanie przeniesiony na salę finałową NieKongrsu. Będzie to próba refleksji o tym, jak wiele treści nosi w sobie wspólnota. Czy okaże się ona wieżą Babel czy też słowa zawarte w „Liście” będą współgrać?
„ Treść” listu stanie się nieformalnym zapisem z wydarzenia, pamiątką i śladem, a jednocześnie wspólnotowym dziełem sztuki dostępnym tu i teraz.
Tajemniczość i niedopowiedzenie towarzyszące happeningowi, są zabiegiem celowym, mają pozwolić każdemu na nadanie działaniu własnych sensów, „dopisanie” do listu wątków osobistych. Dając efekt katharsis, a tym samym poczucie wolności i szczęścia.
Po happeningu przyjdzie czas na refleksję. Zastanowimy się, czym jest wspólnota i jej opowieść w dzisiejszych czasach. Co nas jednoczy? Co daje nam wsparcie i jak możemy wzajemnie dodawać sobie sił?